Na czym polega odwrócona hipoteka?

Kredyty na budowę domu

Odwrócona hipoteka polega na tym, że właściciel nieruchomości otrzymuje wypłatę z instytucji finansowej pod warunkiem, że zrzeknie się praw własności do niej po śmierci. Taka wypłata może być jednorazowa lub comiesięczna. W przypadku mężczyzn wynosi ona około ośmiuset złotych miesięcznie, natomiast kobiety mogą liczyć na góra pięćset pięćdziesiąt złotych. Tego typu rozwiązanie jest skierowane do osób, które potrzebują dodatkowego dochodu. Od takiej wypłaty nie trzeba odprowadzać podatku.

Ustawa dotycząca odwróconej hipoteki określa, że oferta ta jest skierowana do osób mających powyżej sześćdziesiąt lat i posiadają między innymi prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, lub prawo własności bądź spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo ewentualnie prawo własności ułamkowej części nieruchomości.

Umowę dotyczącą odwróconej hipoteki mogą podpisać zarówno osoby samotne jak i małżonkowie.

Można mieć tu obawy związane z sytuacją, gdy właściciel umrze. Co wtedy ze spadkobiercami? Teoretycznie bank nie będzie mógł za bezcen przejąć takiej nieruchomości, co ma być odpowiednio zabezpieczone dzięki ustawie. Spadkobiercy będą musieli w ciągu pół roku spłacić zadłużenie zmarłego względem banku, aby ten nie przejął nieruchomości. Bo trzeba pamiętać, że odwrócona hipoteka to pewien rodzaj kredytu.

Banki będą miały w zasadzie pełną swobodę w ustalaniu wszelkich warunków związanych z umową, ustawa ich tutaj w zasadzie nie ogranicza. Na dodatek banki będą także same decydowały o tym w jaki sposób nieruchomość zostanie wyceniona i jak będzie wyglądała kalkulacja oraz sposób wypłaty takiego kredytu podkreśla ekspert portalu doradca-hipoteczny.pl.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator maj 2024
Kredyty gotówkowe kalkulator maj 2024
Kredyty hipoteczne ranking maj 2024
Kredyty gotówkowe ranking maj 2024
Kredyty samochodowe ranking maj 2024

Kredyty na budowę domu