Zanim podpiszesz umowę najmu, czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Kredyty na budowę domu

Pięknych mieszkań do wynajęcia jest sporo i każdego roku przybywają nowe. Jedne są ładniejsze od drugich wobec czego trudno jest się zdecydować na konkretne lokum. Jeśli już wybierzemy najciekawszą ofertę i zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania, należy mieć na uwadze kilka kwestii podczas podpisywania umowy najmu. Nie jest to przecież mała ani też krótkoterminowa inwestycja, dlatego też konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do całego przedsięwzięcia. Drobne niedopatrzenie może przysporzyć niemałych problemów w przyszłości.

O czym należy pamiętać, podpisując umowę najmu mieszkania?

Nawet najpiękniejsze mieszkanie w przystępnej cenie nie powinno zadecydować o tym, że ochoczo i bez większego zastanowienia zdecydujemy się na podpisanie umowy najmu. Decyzja ta powinna być bardzo dobrze przemyślana. Nie można robić parafki pod wpływem chwili. Lokalizacja, standard i cena mieszkania to jedno, ale niezwykle ważne jest sprawdzenie wynajmującego. Konieczne powinien być nim rzeczywisty właściciel lokalu, który może potwierdzić swoją własność za pomocą księgi wieczystej. Kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniej formy umowy. Do dyspozycji są dwa warianty, a mianowicie umowa w formie zwykłej lub najmu okazjonalnego. Lepiej jest wystrzegać się drugiego wariantu, w przypadku którego właścicielowi łatwiej jest usunąć nas z lokalu, jeśli z jakiś powodów nie wywiążemy się z podpisanej umowy. Nawet coś tak prozaicznego jak przeszkadzanie sąsiadom może być podstawą do pozbycia się nas z wynajmowanego mieszkania (sprawdź mieszkania na wynajem na parkitka.com.pl).

Kolejną kwestią jest zsumowanie kosztów, które będzie miał pokryć najemca. Najlepiej jest zrobić dokładną kalkulację potencjalnych kosztów, aby mieć wszystko czarno na białym. Dalszym krokiem jest ustalenie wysokości kaucji i jej celu. Nigdy nie należy podpisywać czegokolwiek, bez dokładnego zapoznania się z treścią dokumentu. Konieczne jest dokładne przeczytanie umowy najmu. Najemca powinien dobrze wiedzieć, jakie przysługują mu prawa i jakie ma obowiązki. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów w przyszłości to właśnie do warunków umowy będzie można się odwoływać. Należy ustalić, kto za co odpowiada oraz co najemca ma robić z nieswoją korespondencją. Nie można zapomnieć również o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego oraz o zdjęciach mieszkania z dnia przekazania kluczy najemcy.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator listopad 2024
Kredyty gotówkowe kalkulator listopad 2024
Kredyty hipoteczne ranking listopad 2024
Kredyty gotówkowe ranking listopad 2024
Kredyty samochodowe ranking listopad 2024

Kredyty na budowę domu