Kredyt konsumencki z perspektywy prawnej

Kredyty na budowę domu

Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715) umowa o kredyt konsumencki to umowa, w której kredytodawca udziela lub gwarantuje udzielić kredytobiorcy (konsumentowi) kredytu w dowolnej formie. Mówiąc prościej, za kredyt konsumencki uznaje się dowolny kredyt dla klienta indywidualnego, pod warunkiem, że wartość kredytu nie przekracza 255.550zł lub równowartości tej kwoty w obcej walucie. Kredyt konsumencki to w praktyce każdy kredyt poniżej wyżej wymienionej kwoty zaciągany na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że przepisy o kredycie konsumenckim dotyczą także zakupów na raty i zakupów z odroczonym terminem płatności. Kredyt konsumencki to także kredyt gotówkowy, na samochód, kredyt hipoteczny, kredyt na rachunku bieżącym, zadłużenie na karcie kredytowej itp.

Umowa o kredyt konsumencki musi zostać sporządzona na piśmie, a kredytodawca musi niezwłocznie przekazać konsumentowi egzemplarz umowy. Umowa ta powinna zawierać informacje takie jak: nazwa kredytodawcy i kredytobiorcy, wysokość kredytu oraz termin i zasady jego spłaty, wszelkie koszty kredytu – wysokość oprocentowania, opłat, prowizji, ubezpieczeń, opłaty przygotowawczej, RRSO itp., w przypadku, jeśli którakolwiek wartość może być zmienna, w umowie musi znaleźć się zapis określający sposób zmiany tej wartości.

Zanim jednak konsument zdecyduje się na kredyt, powinien zapoznać się z formularzem informacyjnym, który zgodnie z prawem powinien otrzymać od kredytodawcy. Formularz informacyjny powinien zawierać wszelkie elementarne informacje o kredycie, a więc: koszty pożyczki, wysokość oprocentowania, obowiązkowe ubezpieczenia, całkowitą kwotę do spłaty, informacje o wymaganych zabezpieczeniach itp. W przypadku kredytów hipotecznych formularz powinien informować o całkowitej kwocie kredytu i wszystkich kosztach, wymaganym wkładzie własnym, zasadach i terminach spłaty kredytu. W przypadku umów o kredyt indeksowany w stosunku do waluty obcej formularz powinien zawierać ponadto informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego, oblicza się kwotę kredytu oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu. Formularz informacyjny ma ułatwić konsumentowi ocenę kredytu i umożliwić szybkie i łatwe porównanie ofert kilku banków.

Co ważne, w niektórych przypadkach wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego banki mogą pobierać dodatkowe opłaty z tym związane. Jest to możliwe, jeśli kredyt konsumencki ma stałą stopę oprocentowania, a kwota spłacona przedterminowo przekracza trzykrotną wartość przeciętnego wynagrodzenia wg danych GUS.

Umowa o kredyt konsumencki powinna umożliwić odstąpienie od niej. Konsument ma na to 14 dni i aby skorzystać z tego prawa, musi dostarczyć kredytodawcy oświadczenie o odstąpienie od umowy o kredyt. Wzór takiego oświadczenia powinna udostępnić instytucja udzielająca kredyt, najlepiej wraz z umową o kredyt. W przypadku, kiedy kredyt został już wypłacony, konsument musi oddać jego pełną kwotę. Kidy w grę wchodzą zakupy w systemie ratalnym, a kredyt został wypłacony sprzedawcy, to sprzedawca ma obowiązek zwrócić kredyt, a w zamian może żądać zapłaty od klienta. Więcej informacji na temat kredytów konsumenckich uzyskać można w portalu Kredytypozyczki.com.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator listopad 2024
Kredyty gotówkowe kalkulator listopad 2024
Kredyty hipoteczne ranking listopad 2024
Kredyty gotówkowe ranking listopad 2024
Kredyty samochodowe ranking listopad 2024

Kredyty na budowę domu