Emerytura powinna być okresem odpoczynku i cieszenia się owocami wieloletniej ciężkiej pracy. Tymczasem wielu emerytów, zamiast cieszyć się życiem, boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Świadczenia emerytalne wypłacane w Polsce są o wiele niższe niż zarobki, które uzyskiwaliśmy w okresie aktywności zawodowej. Niekiedy bardzo trudno odnaleźć się w tej sytuacji.
Kiedy wreszcie mamy więcej wolnego czasu i dorosłe dzieci, chcielibyśmy częściej podróżować i korzystać z wymarzonych wczasów w ciepłych krajach, czy móc pozwolić sobie na skorzystanie z usług prywatnej służby zdrowia, które często są często o wiele wyższej jakości niż te, refundowane w ramach NFZ. Jeśli jesteśmy w miarę dobrym stanie zdrowia, dobrym wyjście z sytuacji jest praca na emeryturze. Sprawdź, jak dorobić sobie do emerytury.
Praca dla emeryta – czy łatwo ją znaleźć?
Obecnie na rynku pracy panuje sytuacja deficytu pracowników. Stopa bezrobocia jest bardzo niska i ciągle systematycznie spada, a pracodawcy borykają się z problemem znalezienia odpowiednich pracowników do swoich firm.
W tej sytuacji osoby na emeryturze są na uprzywilejowanej pozycji. Są one bowiem bardzo chętnie zatrudniane. Pracodawcy niezwykle cenią sobie osoby w wieku emerytalnym, ponieważ:
1. Są w pełni dyspozycyjne.
2. Są odpowiedzialne i pracowite.
3. Nie rezygnują z pracy z dnia na dzień, co w obecnych czasach nie należy do rzadkości wśród osób młodych.
4. Często są odporniejsze psychiczne i wytrwalsze w dążeniu do celu niż młodzi pracownicy.
5. Mają ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe.
6. Mają mniejsze wymagania finansowe niż pozostali pracownicy.
7. Chętnie podejmują zatrudnienie na umowy cywilnoprawne.
8. Mogą wiele nauczyć młodszych pracowników.
Nie powinniśmy więc obawiać się, że na emeryturze nie uda nam się znaleźć pracy. Może okazać się to najłatwiejsze w całej historii naszego życia. Pracować możemy w dowolnym zakresie godzinowym – na cały lub tylko część etatu. Pracę znajdziemy w wielu różnych branżach – od handlu i ochrony, poprzez proste prace biurowe i gastronomię, aż po specjalistyczne usługi jak na przykład obsługa księgowości, czy tłumaczenia z języków obcych. Bardzo wiele zależy tu od posiadanych przez nas kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenia. Dużym plusem jest też obsługa komputera, ale w dzisiejszych czasach z reguły nie stanowi to już dla osób po 60 roku życia większego problemu. Zawsze też można poprosić o szybkie korepetycje z tego zakresu córkę, syna, czy wnuka, albo skorzystać z jednego z licznych darmowych kursów komputerowych dla seniorów organizowanych przez instytucje samorządowe oraz domy kultury.
Do prac, których nie są zatrudniane osoby starsze, należą z reguły tylko te wymagające ogromnego wysiłku i dużej sprawności fizycznej, a także związane z najnowocześniejszymi technologiami, jak na przykład:
– praca na magazynie przy rozładunku towaru,
– prace na wózkach widłowych,
– praca na budowie,
– specjalista w branży IT przykładowo tester oprogramowania lub programista,
– specjalista do spraw telekomunikacji.
Na co uważać, by nie stracić świadczenia, pracując na emeryturze?
Chcąc dorobić sobie do emerytury, musimy być świadomi pewnych ograniczeń stawianych przez państwo. Dotyczą one zatrudnienia w ramach umowy o pracę oraz objętego świadczeniami społecznymi zlecenia przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia emerytalnego.
Pamiętajmy, że jeśli zarobimy w ten sposób ponad 70% średniego wynagrodzenia w Polsce na podstawie statystyk GUS, to zostanie nam ograniczone świadczenie emerytalne. Z kolei, jeśli przekroczymy ten pułap aż o 130%, wtedy emerytura zostanie zawieszona i przestanie nam być wypłacana. Najkorzystniejszą opcją dla emerytów jest więc zatrudnienie na umowę nieobjętą świadczeniami społecznymi jak umowa cywilnoprawna, czyli o dzieło lub na umowę agencyjną. Taka forma zatrudnienia daje możliwość nieograniczonych zarobków i nie wpłynie w żaden sposób na wypłacanie nam emerytury. Nie jest tajemnicą, że jest ona również bardzo korzystna, patrząc ze strony potencjalnego pracodawcy, ponieważ w najmniejszym stopniu obciąża finansowo przedsiębiorcę. Musi on ponieść właściwie wyłącznie koszty administracyjne związane z obsługą wypłaty wynagrodzenia, a jest zwolniony z wszelkich kosztów pracy, które ponosi wobec pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
Niestety dla niektórych osób praca zawodowa na emeryturze nie jest tylko sposobem zarobienia na egzotyczne wakacje, ale koniecznością. Bez niej bowiem nie byliby w stanie podołać stale rosnącym kosztom życia takim jak opłaty za mieszkanie i zakup żywności. A trzeba też pamiętać zakupie niezbędnych leków i ubrań. Niezależnie od tego, z jakiego powodu podejmujemy zatrudnienie na emeryturze, pamiętajmy, aby poświecić również odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i sen oraz zdrowo się odżywiać. Nasze zdrowie to najcenniejsze, co mamy i nie zwrócą nam go żadne pieniądze, a po 65 roku życia męczymy się szybciej niż w czasach młodości i jesteśmy narażeni na wiele dodatkowych problemów zdrowotnych. Zachowajmy więc zdrowy rozsądek.
Jeśli mamy problemy finansowe, nie wstydźmy się porozmawiać o nich z rodziną. Większość emerytów ma dorosłe pracujące dzieci, ale często ukrywa przed nim swoje kłopoty, żyje w ubóstwie, odmawiając sobie wielu rzeczy lub bardzo ciężko pracuje, zamiast przełamać się i poprosić o pomoc rodzinę.
Sprawdź także zestawienia i porównania:
– Chwilówki online kalkulator listopad 2024
– Kredyty gotówkowe kalkulator listopad 2024
– Kredyty hipoteczne ranking listopad 2024
– Kredyty gotówkowe ranking listopad 2024
– Kredyty samochodowe ranking listopad 2024