Wczasy w Egipcie – sprawdź ryzyko

Kredyty na budowę domu

Jeszcze nie tak dawno Egipt był jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wypraw Polaków. Kojarzyliśmy z nim stałe upały, ekskluzywne kurorty, niewielkie ceny, Sfinksa i piramidy. Dzisiaj wczasy w Egipcie odradzane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a sam kraj zagrożony terroryzmem i zwyczajnie niebezpieczny. Dodatkowo wydarzenia sprzed kilku miesięcy, związane z tajemnicza śmiercią jednej z młodych, atrakcyjnych Polek napawają obawami, czy aby faktycznie warto wypoczywać w Egipcie?

Z komunikatów resortu spraw zagranicznych wynika, że Egipt jest miejscem, gdzie może dochodzić do ataków także na turystów, głównie w barach, na lotniskach, miejscach kultu religijnego, centrach handlowych, bazarach, hotelach. Od 10. kwietnia 2017 roku wprowadzono tam stan wyjątkowy. Niemniej około 8% turystów wybiera stosunkowo tanie (za ok. 1000 zł można pławić się w luksusach z opcja all-inclusive) wczasy w Egipcie. Czy opłaca się ryzykować?

Względnie bezpieczne pozostają rejony typowo turystyczne, po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym: Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Niestety oprócz kwestii bezpieczeństwa należy zwrócić uwagę na różnice kulturowe i religijne konkretnego kraju. W Egipcie bardziej narażone na niebezpieczeństwo mogą być kobiety, zwłaszcza samotne.

Na stronach ministerstwa i organizacji zajmujących się wsparciem w przypadku zagrożenia terrorystycznego można doczytać na co uważać i jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach, by ucierpieć w wyniku zagrożenia jak najmniej. Przed podróżą warto zarejestrować się w specjalnie utworzonych serwisach, by ułatwić służbom kontakt z nami w przypadku zagrożenia (np. Odyseusz czy aplikacja iPolak). Warto monitorować stan w Egipcie i krajach przyległych, ale i na bieżąco uzyskać informacje z MSZ o ewentualnych problemach w kurorcie, do jakiego się wybieramy.

W tak zagrożonych regionach warto posiadać dodatkowy pakiet ubezpieczeń, na wypadek kosztów leczenia, które w Egipcie nie są niskie.

Najrozsądniej wybierać wczasy w bardziej bezpiecznych miejscach świata. Ale jeśli już koniecznie postawimy na Egipt, należy zachować czujność i odpowiednio zabezpieczyć się przed wyjazdem.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator maj 2019
Kredyty gotówkowe kalkulator maj 2019
Kredyty hipoteczne ranking maj 2019
Kredyty gotówkowe ranking maj 2019
Kredyty samochodowe ranking maj 2019

Kredyty na budowę domu