Kredyt MdM na mieszkanie z rynku wtórnego – niezbędne dokumenty

Kredyty na budowę domu

Nowa wersja rządowego programu Mieszkanie dla Młodych zaczęła obowiązywać od września tego roku. Dzięki niej z dopłaty będą mogły skorzystać osoby, które swoje wymarzone „M” wyszukały na rynku wtórnym. Do tej pory jedynie nowe mieszkania podlegały dofinansowaniu. Zmiana jest istotna głównie dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie nie buduje się nowych bloków. Dzięki wprowadzonym zmianom dofinansowanie, w skrajnych przypadkach, może dochodzić do nawet 120 tysięcy zł.

Banki uczestniczące w programie nie planują zmian w dokumentacji niezbędnej przy składaniu wniosku. Najczęściej jest ona podobna do tej, przy tradycyjnym kredycie hipotecznym.

Jakich więc formalności będą musieli spełnić beneficjenci?

Dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody, wniosek kredytowy i dane dotyczące nieruchomości. W zależności od norm obowiązujących w konkretnym banku dokumenty wymagane dla potwierdzenia powyższych informacji mogą być różne. Aby pożyczać pod hipotekę niezbędne jest wnikliwe zweryfikowanie danych kredytobiorcy. Oprócz dowodu osobistego może być wymagany inny dokument ze zdjęciem, odpis aktu małżeństwa dla potwierdzenia stanu cywilnego czy zaświadczenie o zameldowaniu (nowe dowody osobiste nie posiadają danych adresowych). Banki najczęściej przyjmują różne źródła dochodów, powtarzające się. Nie mniej jednak najkorzystniej jest posiadać etat. Wówczas należy przedstawić zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, PIT za ubiegły rok podatkowy, zaświadczenia z ZUS czy US (w przypadku działalności gospodarczej), promesę zatrudnienia (np. w przypadku umowy zlecenia, czy o dzieło), czy wyciąg z konta bankowego (jeśli posiadamy je w innym banku). Niezbędne będzie dostarczenie dokumentacji dotyczącej kredytowanej nieruchomości i zabezpieczenia, w zależności od przedmiotu zakupu czy rynku (pierwotny czy wtórny). Zwykle jest to umowa przedwstępna, wyciąg z ksiąg wieczystych, operat szacunkowy czy potwierdzenie wkładu własnego, jeśli takim dysponuje potencjalny kredytobiorca. Oczywiście analitycy banku mogą wymagać dołączenia kolejnych dokumentów, niezbędnych do podjęcia decyzji kredytowej (zbadaj zdolność kredytową z doradcą finansowym na stronie doradcy.co.pl).

W ramach programu MdM do wniosku konieczne będzie dołączenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego przez Fundusz Dopłat. Zatem niezbędne będzie oświadczenie i zobowiązania nabywcy, wniosek o dodatkowe wsparcie finansowe w postaci spłaty części kredytu, weksel in blanco z deklaracją wekslową w celu zabezpieczenia roszczeń związanych ze zwrotem wsparcia i dodatkowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Część z tych dokumentów można złożyć w terminie późniejszym, niż składanie wniosku.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator kwiecień 2024
Kredyty gotówkowe kalkulator kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne ranking kwiecień 2024
Kredyty gotówkowe ranking kwiecień 2024
Kredyty samochodowe ranking kwiecień 2024

Kredyty na budowę domu