Co to jest bańka spekulacyjna?

Kredyty na budowę domu

Bańka spekulacyjna powstaje wtedy, gdy rzeczywista wartość jakiegoś towaru jest o wiele niższa od aktualnej ceny. Taki stan na rynku jest tymczasowy i może dotyczyć, na przykład akcji. Dochodzi do tego wtedy, gdy spekulacje jakimś dobrem doprowadzają do tego, że jego ceny nagle wzrastają, zaś to dalej napędza spekulację. Taki stan rzeczy nie trwa jednak wiecznie, po pewnym czasie następuje tak zwany krach, czyli mówiąc krótko bańka pęka. Konsekwencją takiej sytuacji jest to, że ceny zaczynają drastycznie spadać, a co za tym idzie wielu inwestorów zaczyna odnotowywać straty.

Bański spekulacyjne tworzą się przeważnie na giełdzie papierów wartościowych. Gdy inwestorzy zaczynają spostrzegać, że ceny akcji wzrastają wówczas zaczynają je skupować licząc na osiągnięcie większych zysków. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na inwestorów jest atmosfera podgrzewana przez związany z tym szum medialny. W tego typu sytuacjach widać jak nieracjonalnie potrafimy się zachowywać, dokonując szybkich zakupów nie zwracamy na to, że ceny, które zaczęły się pojawiać nie są poparte żadnymi ekonomicznymi powodami, a zazwyczaj są napędzane sztucznie. Zazwyczaj takie „szaleństwo cenowe” poprzedza późniejsze nagłe spadki cenowe. W ich wyniku inwestorzy zaczynają masowo akcje wyprzedawać, a to się z kolei wiąże z załamaniem rynku.

Pojęcie bańki spekulacyjnej jest związane z tak zwaną spekulacją, która ma na celu osiągnięcie dochodu w określonym czasie poprzez wykorzystywanie w tym celu przewidywanych zmian w cenach. Zazwyczaj wiąże się ona z papierami wartościowymi, dobrami materialnymi bądź też nieruchomościami.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator styczeń 2019
Kredyty gotówkowe kalkulator styczeń 2019
Kredyty hipoteczne ranking styczeń 2019
Kredyty gotówkowe ranking styczeń 2019
Kredyty samochodowe ranking styczeń 2019

Kredyty na budowę domu