Jak działa split payment?

Kredyty na budowę domu

Już wraz z początkiem czerwca 2018 roku przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek VAT będą mieli możliwość skorzystania z split paymentu, czyli podzielonej płatności. Jak to działa i jaki będzie miało to wpływ na firmę? Nowe zasady, które mają zostać wprowadzone w życie od 1. lipca, mają za zadanie wyeliminować oszustwa podatkowe oraz zapobiegać błędom przy rozliczaniu podatku VAT.

Będzie możliwa wypłata na dwa konta

Split payment, to mechanizm podzielonej płatności, dzięki któremu można oddzielić kwotę netto od wartości VAT-u na dwa oddzielne konta. W ten sposób każdy przedsiębiorca będzie dysponował dwoma rachunkami – bieżącym oraz przeznaczonym wyłącznie do księgowania podatku VAT. Nie należy obawiać się dodatkowych obowiązków związanych z zakładaniem dodatkowego konta bankowego, to leży w kompetencji banków.

Czy split payment będzie obowiązkowy?

Mimo, że mechanizm podzielonej płatności dotyczy każdego, kto prowadzi firmę, to przedsiębiorca tak naprawdę nie ma obowiązku korzystać z split payment – można wykonać przelew starym sposobem. Jeżeli zdecydujemy się przelewać środki na konto nową metodą, będziemy musieli podać dane do faktury, kwotę VAT-u oraz dane odbiorcy wraz z numerem NIP. Wybierając opcję split payment nie będziemy musieli odprowadzać podatku, jak miało to miejsce do tej pory, będzie musiał zająć się tym odbiorca przelewu. Numer konta do księgowania VAT-u to typowy rachunek techniczny, kontrahenci nie powinni przelewać na niego pieniędzy.

Ze split payment zamrażasz 1/4 dochodów

Pieniądze z podatku VAT księgowanie na oddzielnym koncie należą wprawdzie do przedsiębiorcy, jednak nie będzie łatwo przelać je na rachunek bieżący – będzie potrzebna zgoda urzędu skarbowego, który ma na wydanie decyzji aż 60 dni. Można przypuszczać, że taka procedura negatywnie wpłynie na płynność finansową firm, zwłaszcza małych przedsiębiorstw, które liczą się z każdą złotówką.

Sprawdź także zestawienia i porównania:
Chwilówki online kalkulator maj 2019
Kredyty gotówkowe kalkulator maj 2019
Kredyty hipoteczne ranking maj 2019
Kredyty gotówkowe ranking maj 2019
Kredyty samochodowe ranking maj 2019

Kredyty na budowę domu